Sertifikasyon Sık Sorulan Sorular

Sertifikasyon ProgramıBeck SüpervizyonSertifikasyon Sık Sorulan Sorular

BECK ENSTİTÜSÜ CBT SERTİFİKASYON – SIK SORULAN SORULAR

 1. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun sunduğu fırsatlar nelerdir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyenler imzalı bir sertifika almaya hak kazanacak, Beck Enstitüsü tarafından sağlanan kaynaklara erişim sağlayacak, belirli Beck Enstitüsü olanaklarından indirim alabilecek ve Beck Enstitüsü sponsorluğundaki özel etkinliklere ve webinarlara katılım davetleri alacaklardır. Ek olarak, sertifikalı profesyoneller Beck Enstitüsü’nün terapist listesine dahil edilecek ve Beck Enstitüsü’nden klinik yönlendirme almaya uygun olacaklar.

 1. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu benim için uygun mu?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı, klinisyenlerin danışan populasyonları ve/veya danışanlarının içinde bulunduğu durumlar için hazırlanmıştır. Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyen seviyesi için dört kurs gerekliliği, genel popülasyonda görülen en yaygın üç durumu değerlendirerek CBT’nin temel ilkelerini ve yapısını kapsar. Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Master Klinisyen seviyesi için ek ders gereklilikleri adayların seçtiği konulardaki ileri düzey eğitimleri içerir.

Beck Enstitüsü workshopları ya da derslerini almakla ilgilenen kişilerin Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonuna başvuru yapmaları gerekmez. Başvuru yalnızca Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu için gereklidir. Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyen olmak isteyen kişiler başvuruda bulunmalı, gerekli tüm ders ve süpervizyonu tamamlamalı, gerekli beyanları tamamlamalı ve başarılı bir çalışma örneği (work sample) sunmalıdır.

3.  Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu için uygun muyum? Ön koşulları nelerdir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına başvuruda bulunmak isteyen biriyseniz ruh sağlığı alanında tamamlanan eğitim düzeyinizin klinisyen olarak danışanlarınızı görmek ve uygulama yapmak için sizi hazırlamış olması, yeterli ve gerekli klinik deneyime sahip olmanız ve uygulama geçmişinizde etik açıdan bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı beyan etmelisiniz. Daha fazla bilgi için lütfen ön koşulların tam listesini inceleyiniz.

4.  ABD dışında yaşıyorum ve/veya İngilizce ana dilim değil. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu için uygun muyum?

Evet! Uluslararası adayları ve anadili ingilizce olmayan adayları Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı’na memnuniyetle davet ediyoruz. Ancak adayların orta düzeyde (intermediate level) ingilizce okuyup ve yazabilmeleri gereklidir.

5.  Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için ne tür bir teknoloji gerekmektedir?

    Güvenilir bir internet erişiminize ihtiyacınız olacaktır. Adaylarla iletişim kurmak için aşağıdakiler dahil farklı platformlar kullanıyoruz.

 • Çeşitli teknik gereksinimleri olan online derslerimiz
 • Zoom yoluyla video konferans
 • Beck Enstitüsü’nün tüm eğitim görenlere sağladığı özel, şifre korumalı bir dosya paylaşım portalı

 * Uluslararası bir adaysanız lütfen bu araçları ülkenizde kullanabildiğinizden emin olunuz.

6.  Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyeni olmanın maliyeti nedir / ne kadar
     zaman alır?

     Üzerinde titiz bir şekilde çalışılmış olan programı, çok sayıda ilgili aday için mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmeye çalışıyoruz. Bu bakımdan, programı imkan dahilinde esnek olacak şekilde tasarladık. Finansal ve zaman yatırımı her bir adayın kayıt olmadan önce gerekli eğitimi ne ölçüde tamamladığına ve online (on demand) ya da zoom üzerinden yüz yüze (live) eğitim tercihlerine bağlı olarak değişebilir. 

 • 100 $ ilk başvuru ücreti ve 300 $ son çalışma örneği ücreti vardır.
 • Canlı (live) eğitimlerin süresi 1-3 gün ve maliyeti 300-900 $ arasında değişmektedir.
 • Online (on demand) eğitimlerin süresi 4-8 hafta (kurs başına toplam 8-16 eğitim saati arasında değişen) ve maliyeti 350-590 $ arasında değişmektedir.
 • Süpervizyon 10 haftalık dönem için 3000 $ ‘ dır.

* Beck Enstitüsü Türkiye’deki klinisyenlere workshop programları ve süpervizyon dönemi için finansal bir ayrıcalık sunmaktadır. İndirim oranları hakkında Beck Enstitüsü’nden lütfen bilgi alınız.

Tüm sürecin ortalama 1-2 yıl sürdüğünü tahmin ediyoruz. Programdaki adayların belirli bir zaman dilimi içerisinde sertifika almış olmasını zorunlu tutmuyoruz. Ancak, adayların bir yıl boyunca aktif olmaması durumunda (yani; herhangi bir online / zoom üzerinden yüz yüze eğitimlere ya da süpervizyona kayıtlı değillerse ya da aktif bir şekilde katılmıyorlarsa) programdan çıkarılacaklardır. Aktif olmayan ve Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı’ndan çıkarılan kişilerin tekrar başvuruda bulunmalarını destekliyoruz.

   7.  Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının diğer sertifika programlarından farkı nedir?

       Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı Drs. Beck tarafından oluşturulan ve Beck Enstitüsü’nde öğretilen Kognitif Model’e dayanan eğitim ve süpervizyonu gerektirir.            Programda yer alan kişiler Beck Enstitüsü CBT’nin temel bileşenlerini uygulama becerilerini geliştirecek, CBT alanında uzman kişiden süpervizyon alacak, CBT becerileri ve modelin kavramsal anlayışı üzerinden değerlendirilecektir. Programımız CBT’de yetkinlik seviyesini en üst seviyeye çıkarmaktadır. (Our program raises the bar for excellence in CBT.)

       Eğer başka bir organizasyon tarafından serifikalandırıldıysanız yine de Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına başvurabilirsiniz.

8.  CBT’de çok deneyimliyim. Sertifikalı olmak için CBT’nin Temel İlkelerini almam gerekiyor mu?

Evet. CBT’nin Temel İlkeleri eğitimi temel CBT kavramlarını içerir, şu anda öğretildiği gibi CBT uygulamasında Kognitif Model’e bağlılık sağlar ve çok sayıda disiplinler, ortamlar ve hizmet verilen popülasyonlar arasında en üst seviyede tutarlılık sağlamamıza yardımcı olur. Yüksek düzeyde deneyime ve uzmanlığa sahip klinisyenler de dahil olmak üzere geçmiş kursiyerlerden alınan geri bildirimler, altı ila sekiz saatlik workshopumuzun bilgilendirici, ilgi çekici olduğu ve modelin üzerinden geçen değerli bir yenilenme ile modele uyumu güçlendirdiği yönündedir.

9.  Geçmiş Beck Enstitüsü eğitimim, Beck Enstitüsü tarafından bizim kurumlarımızda almış olduğum eğitimler Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu kapsamında sayılır mı?

    Evet, sertifikasyon gereksinimlerinin saatlerine ve içeriğine uyan geçmiş Beck Enstitüsü eğitimi, Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu kapsamında sayılacaktır.

    Beck Enstitüsü’nün Organizasyonlar için Eğitim (TFO) programı aracılığıyla sunulan özelleştirilmiş eğitim, sertifikasyon için gereken konuya, hedeflere ve saatlere uygun   olduğunda Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonuna dahil edilebilir. Ön koşullar çerçevesinden önemli ölçüde ayrılan kuruluşlar için TFO programının eğitimleri sayılmayacaktır.

10.  Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının hangi seviyesine başvuru yapmalıyım?

      Tüm Beck Enstitüsü Sertifikalı Profesyoneller, Aaron T. Beck tarafından keşfedilen ve geliştirilen modele bağlı kalarak CBT’yi sunma konusunda yüksek düzeyde yetkinliğe ve yeterliliğe sahip kabul edilmektedir.

 • Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyen (BICBT-CC), Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun ilk seviyesidir. Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyenler, genel popülasyonda görülen en yaygın durumların tedavisine yönelik önemli eğitimi tamamlamış ve CBT’deki yetkinlik ve becerilerini kanıtlamıştır.

 • Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Master Klinisyen (BICBT-CMC) ikinci seviyedir. Beck Enstitüsü Sertifikalı Master Klinisyenliğe ilerlemek için adayların önce Beck Enstitüsü Sertifikalı Klinisyen olması gerekmektedir. Master Klinisyenler uzmanlık alanlarında ek eğitim ve süpervizyonu tamamlamış ve CBT’de yüksek düzeyde yeterliliklerini kanıtlamış olurlar.

 • Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Süpervizör (BICBT-CS) üçüncü seviyedir. Beck Enstitüsü Sertifikalı Süpervizörlüğe ilerlemek için adayların önce Beck Enstitüsü Sertifikalı Master Klinisyen olması gerekmektedir. Beck Enstitüsü Sertifikalı Süpervizörler CBT’nin öğretimine ve CBT süpervizörü olmaya yönelik ek eğitim ve süpervizyonu tamamlamış olacaklar. 

11.  Beck Enstitüsü Sertifikasyonunu almaya hak kazanırsam hayatım boyunca sertifikalı olmuş olur muyum?

       Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu beş yıl geçerlidir. Beş yıl sonra, Beck Enstitüsü Sertifikalı Profesyonellerin yeniden sertifikalandırılması gerekecektir. Yeniden sertifikalandırma süreci CBT modeline sürekli bağlılık sağlar.

       Beck Enstitüsü CBT Sertifikalı Klinisyenlerin yeniden sertifikalandırma sürecinde geçerli bir çalışma örneği sunmaları ve 25 saatlik Beck Enstitüsü eğitimini tamamlamaları gerekir. Yeniden sertifikalandırma sertifikasyon döneminin beşinci yılının sonunda gerekmektedir.