CBTiSTANBUL

Beck Yönelimli Kognitif Terapi

Sık Sorulan Sorular

Sertifikasyon SüreciSüresi ve ÜcretiSık Sorulan Sorular
  1. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun sunduğu fırsatlar nelerdir?

Beck Enstitüsü Onaylı Klinisyenler imzalı sertifika almaya hak kazanacak, Beck Enstitüsü tarafından sağlanan kaynaklara erişebilecek, Beck Enstitüsü’nün tekliflerinde indirim hakkı kazanacak ve Beck Enstitüsü etkinliklerine ve özel webinarlara katılım davetiyesi alacaklardır. Ek olarak, sertifika programını tamamlayan klinisyenlerin isimleri Beck Enstitüsü’nün terapist listesine dahil edilecek ve Beck Enstitüsü’nden klinik yönlendirme almaya uygun olacaklardır.

2. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu benim için uygun mudur?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı klinisyenlerin danışan kitleleri ve/veya danışanlarının karşılaştığı durumlar için hazırlanmıştır. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programını tamamlayabilmek için alınması gerekli olan dört dersin içeriğinin biri CBT’nin temel ilkeleri ve yapısını kapsayacak şekilde olup, diğer üçü genel popülasyonda görülen en yaygın üç durumu kapsamaktadır. Beck Enstitüsü Master Klinisyenlik Programını tamamlamak için adayların seçtiği konulardaki üst düzey ek dersleri alması gereklidir.

3. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına aday olmaya uygun muyum? Ön koşullar nelerdir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına başvurabilmek için ruh sağlığı alanında yüksek lisansın tamamlanmış olması ve yeterli klinik deneyime sahip olunması gereklidir. Ayrıca, uygulama geçmişinde etik açıdan bir sorunun yaşanıp yaşanmadığı beyan edilmeli ve uygulama yapabilmek için lisanslı ve sigortalı olunmalıdır (yaşadığınız ülkede gerekli ise). Daha fazla bilgi için lütfen ön koşulların tam listesini inceleyiniz.

4. ABD dışında yaşıyorum. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına aday olmaya uygun muyum?

Evet! Uluslararası adayları Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için memnuniyetle karşılıyoruz.

5. İngilizce ana dilim değil; Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına aday olmaya uygun muyum?

Evet, ana dili İngilizce olmayan adayları davet ediyoruz; fakat adayların orta düzeyde (intermediate level) İngilizce okuyup yazabilmeleri gerekmektedir.

Workshoplar;

Beck Enstitüsü workshoplarını almanın 3 yolu vardır:

a) Online / Kayıtlı videolar üzerinden – Yalnızca İngilizce olarak sunulur.

b) Sanal / Zoom üzerinden yüz yüze – Yalnızca İngilizce olarak sunulur.

c) Beck Enstitüsü fakültesi, Organizasyonlar için Eğitim (Training for Organizations) Programımız aracılığıyla CBT workshoplarını doğrudan dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlara sunar. Çeşitli öğretim üyeleri bu eğitimleri çeşitli yabancı dillerde sunabilirler.

Süpervizyon:

Süpervizyon video konferans yoluyla yapılacaktır. İngilizceye ek olarak aşağıdaki diller de mevcuttur:

Farsça, Fransızca, Korece, Norveçce, Portekizce, Rusça, Slovence, İspanyolca, İsveççe, Tayca, Kanton Çincesi, Danca

Çalışma örneği:

Beck Enstitüsü CBT Sertifikası için çalışma örnekleri İngilizce konuşan öğretim üyeleri tarafından değerlendirilir. Çalışma örneklerinizi farklı bir dilde kaydedebilir ve İngilizce çevirilerini iletebilirsiniz veya seansları İngilizce olarak yürütebilir ve kaydedebilirsiniz.

6. Beck Enstitü CBT Sertifika Programı için ne tür bir teknoloji gereklidir?

Güvenilir bir internet erişimine ihtiyacınız olacaktır. Adaylarla iletişim kurmak için farklı platformlar kullanıyoruz;

– Çeşitli teknik gereksinimleri olan online derslerimiz

– Zoom yoluyla video konferans

– Beck Enstitüsü’nün tüm eğitim görenlere sağladığı özel, şifre korumalı bir dosya paylaşım portalı

 *Uluslararası bir adaysanız lütfen bu araçları ülkenizde kullanabileceğinizden emin olunuz.

7. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının diğer sertifika programlarından farkı nedir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı Drs. Beck tarafından düzenlenen dersler ve süpervizyon sürecini kapsamaktadır ve Beck Enstitüsü’nde öğretilen kognitif modele dayanmaktadır. Programımıza katılanlar, Beck Enstitüsü CBT’nin temel ilkelerini öğrenecek ve uygulama becerilerini geliştirecek, CBT alanında uzman kişiden süpervizyon alabilecek, CBT becerileri ve modelin kavramsal anlayışı üzerinden değerlendirilecektir.  Programımız CBT’ de yetkinlik seviyesini en üst seviyeye yükseltmektedir. Başka bir kurul tarafından sertifikaya sahip olsanız bile Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu için başvurabilirsiniz.

8. CBT’de çok deneyimliyim. Sertifika alabilmek için yine de Beck Yönelimli CBT’nin Temel İlkelerini  almam gerekiyor mu?

Evet. Beck Yönelimli CBT’ nin Temel İlkeleri workshopu, temel CBT kavramlarını anlamayı sağlar, şu anda öğretildiği gibi CBT uygulamasında kognitif modele bağlılık sağlar ve çok çeşitli disiplinler, ortamlar ve hizmet verilen popülasyonlar arasında en üstün seviyede tutarlılık sağlamamıza yardımcı olur. Geçmiş kursiyerlerden gelen geri bildirimler – deneyimli klinisyen olanlar dahi – altı ila sekiz saatlik workshopumuzun bilgilendirici, ilgi çekici olduğu ve modelin üzerinden geçen değerli bir yenilenme ile modele uyumu güçlendirdiği yönündedir.

9. Beck Enstitüsü’nün bizim kurumlarımıza verdiği eğitimler, Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonuna dahil edilebilir mi?

Beck Enstitüsü’nün Organizasyonlar için Eğitim (TFO) Programı aracılığıyla sunulan özelleştirilmiş eğitim, sertifikasyon için gereken konuya, hedeflere ve saatlere uygun olduğunda Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonuna dahil edilebilir. Ön koşullar çerçevesinden önemli ölçüde ayrılan kuruluşlar için eğitim programının eğitimleri sayılmayacaktır.

10. Beck Enstitüsü online eğitim dersleri Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu kapsamında sayılır mı?

Evet. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun her seviyesi için belirli eğitimlerin tamamlanması gerekmektedir. Beck Enstitüsü Sertifika Programına katılım ve Beck Enstitüsü online eğitimindeki workshoplar, sertifikasyon için gereklilikleri sağlamaktadır.

11. Geçmiş Beck Enstitüsü eğitimim Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için geçerli mi?

Evet. Sertifikasyon gereksinimlerinin saatlerine ve içeriğine uyan geçmiş Beck Enstitüsü eğitimi, Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için sayılmaktadır.

12. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının hangi seviyesine başvuru yapmalıyım?

Beck Enstitüsü’ndeki tüm Onaylı Klinisyenler, CBT’yi Dr. Aaron T. Beck tarafından geliştirilen modele uygun olarak sunma konusunda yüksek düzeyde yeterliliğe sahip kabul edilmektedir.

  • Beck Enstitüsü Onaylı Klinisyen, Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun ilk seviyesidir. Beck Enstitüsü Onaylı Klinisyenler, genel popülasyonda görülen en yaygın ruhsal durumların tedavisi konusunda önemli eğitimi tamamlamış ve CBT’deki yetkinlik ve beceriyi kazanmış olurlar.
  • Beck Enstitüsü Sertifikalı Master Klinisyenlik, Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun ikinci seviyesidir. Beck Enstitüsü Onaylı Master Klinisyenliğe ilerlemek için, adayların önce Beck Enstitüsü Onaylı Klinisyen olması gerekmektedir. Master Klinisyenler, uzmanlık alanlarına uygun ek eğitim ve süpervizyonlarını tamamlamış ve CBT’de yüksek derecede yetkinlik kazanmış olurlar.
  • Beck Enstitüsü Onaylı Süpervizörlük, Beck CBT Sertifikasyonunun üçüncü seviyesidir. Beck Enstitüsü Onaylı Süpervizörlük seviyesine ilerlemek için, adayların önce Beck Enstitüsü Sertikalı Master Klinisyen olması gerekmektedir. Beck Enstitüsü Onaylı Süpervizörler, CBT’nin öğretimi ve süpervizyonuna yönelik ek eğitimleri tamamlamış olacaklardır.

13. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonunun geçerlilik süresi nedir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifikası beş yıl geçerlidir. Beş yıl sonra, Beck Enstitüsü Onaylı Klinisyenlerin yeniden yeterlilik kazanması gerekecektir. Yeniden sertifikalandırma süreci, CBT modeline sürekli uygunluk sağlar.

Proudly Powered by WordPress | Theme by The Cloisters | Entries RSS  Comments RSS