CBTiSTANBUL

Beck Yönelimli Kognitif Terapi

Sık Sorulan Sorular

Sertifikasyon SüreciSüresi ve ÜcretiSık Sorulan Sorular

1. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programını tamamlamanın faydası nedir?

Beck Enstitüsü Sertifikalı Profesyoneller tarafından imzalı bir sertifika alacak, Beck Enstitüsü tarafından sağlanan kaynaklara erişebilecek, Beck Enstitüsü’nün tekliflerinde indirim hakkı kazanacak ve Beck Enstitüsü sponsorluğundaki etkinlik ve webinarlara katılım davetiyesi alacaklardır. Ek olarak, sertifika programını tamamlamış profesyonellerin isimleri Beck Enstitüsü web sitesinde listemize dahil edilecek ve liste ihtiyacı olan bireyler için ulaşılabilir olacaktır.

2. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı benim için uygun mu?

Beck Enstitüsü Sertifika Programı klinisyenlerin danışan kitleleri ve/veya danışanlarının karşılaştığı durumlar için hazırlanmıştır. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programını tamamlayabilmek için alınması gerekli olan ilk dört ders, genel popülasyonda görülen en yaygın üç durumu dikkate alacak şekilde CBT’nin temel kavramları ve yapısını kapsar. Beck Enstitüsü Master Düzey Klinisyenlik Programını tamamlamak için ise,  başvuru sahibinin seçtiği konulardaki üst düzey ek dersleri alması gereklidir.

3. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına uygun muyum? Ön koşullar nelerdir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına başvurabilmek için ruh sağlığı veya ilgili sağlık alanlarından mezun olunmalı, yeterli klinik deneyime sahip olunmalı, uygulama geçmişinin etik olduğu kanıtlanabilmeli ve uygulama yapabilmek için lisanslı ve sigortalı olunmalıdır (yaşadığınız ülkede gerekli ise). Daha fazla bilgi için lütfen ön koşulların tam listesini inceleyiniz.

4. ABD dışında yaşıyorum. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına uygun muyum?

Evet! Uluslararası başvuru sahiplerini Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programına davet ediyoruz.

5. İngilizce ana dilim değil; Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için uygun muyum?

Evet, ana dili İngilizce olmayan adayları memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat adayların orta düzeyde İngilizce okuyup yazabilmeleri gerekmektedir.

Dersler;

Beck Enstitüsü derslerini almanın 3 yolu vardır:

a) Online/Kayıtlı videolar üzerinden – Yalnızca İngilizce olarak sunulur.

b) Sanal/Zoom üzerinden yüz yüze – Yalnızca İngilizce olarak sunulur.

c) Beck Enstitüsü öğretim üyeleri, Organizasyonlar için Eğitim Programımız aracılığıyla CBT workshopları doğrudan dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlara sunar. Çeşitli öğretim üyeleri bu eğitimleri çeşitli yabancı dillerde sunabilirler.

Süpervizyon;

Süpervizyon telefon veya video konferans yoluyla yapılacaktır. İngilizceye ek olarak aşağıdaki diller de mevcuttur:

Farsça, Fransızca, Korece, Norveçce, Portekizce, Rusça, Slovence, İspanyolca, Isveççe, Tayca, Kanton Çincesi, Danimarkaca

Çalışma örneği;

Beck Enstitüsü CBT Sertifikası için çalışma örnekleri İngilizce konuşan öğretim üyeleri tarafından değerlendirilir/incelenir. Çalışma örneklerinizi farklı bir dilde kaydedebilir ve İngilizce çevirilerini iletebilirsiniz.

6. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için ne tür bir teknoloji gereklidir?

Güvenilir bir internet erişimine ihtiyacınız olacak. Katılımcılarla iletişim kurmak için farklı platformlar kullanıyoruz;

-Çeşitli teknik gereksinimleri olan online derslerimiz

-Zoom ile telefon görüşmeleri veya video konferans

-Beck Enstitüsü’nün tüm eğitim görenlere sağladığı özel, şifre korumalı bir dosya paylaşım portalı

-Uluslararası bir başvuru sahibiyseniz lütfen bu araçları ülkenizde kullanabileceğinizden emin olun.

7. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının  diğer sertifika programlarından farkı nedir?

Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı Dr. Beck tarafından tasarlanan dersler ve süpervizyon gerektirir ve Beck Enstitüsü’nde öğretilen bilişsel modele dayanmaktadır. Programımızdaki katılımcılar,Beck Enstitüsü CBT’nin temel bileşenlerini uygulama becerilerini geliştirecek, CBT uzmanından süpervizyon alacak ve CBT becerileri ve modelin kavramsal anlayışı üzerinden değerlendirilecektir.  

Programımızı tamamlayan kişiler CBT’de üst düzey bir noktaya gelirler.   Başka bir kurul tarafından sertifikalıysanız, Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için yine de başvurabilirsiniz

.

8. CBT’de çok deneyimliyim. Sertifika alabilmek için yine de Beck Yönelimli CBT’nin temel derslerini almak zorunda mıyım?

Evet. CBT’nin temelleri dersi Beck yaklaşımı, temel CBT kavramlarını anlamayı sağlar, şu anda öğretildiği gibi CBT uygulamasında bilişsel modele bağlılık sağlar ve çok çeşitli disiplinler, ortamlar ve hizmet verilen popülasyonlar arasında tutarlılık sağlamamıza yardımcı olur. Geçmiş kursiyerlerden gelen geri bildirimler -içlerinde üst düzey deneyim ve uzmanlığa sahip olanlar dahi– altı ila sekiz saatlik kursumuzun bilgilendirici, ilgi çekici olduğu ve modelin üzerinden geçen değerli bir yenilenme ile modele yönlendirme olduğu yönündedir.

9. Beck Enstitüsü’nün burada başka bir kurumun bünyesinde verdiği eğitimler Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu olarak sayılır mı?

Beck Enstitüsü’nün Organizasyonlar için Eğitim (TFO) Programı aracılığıyla sağlanan özelleştirilmiş eğitim, sertifikasyon için gereken konuya, hedeflere ve saatlere uygun olduğunda Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu sayılacaktır. Ön koşullar çerçevesinden önemli ölçüde ayrılan kuruluşlar için eğitim programının eğitimleri sayılmayacaktır.

10. Beck Enstitüsü online eğitim dersleri Beck Enstitü CBT Sertifika Programı kapsamında sayılır mı?

Evet. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının her seviyesi belirli dersler gerektirir. Beck Enstitüsü ve Beck Enstitüsü online eğitimindeki workshoplar, bu program içindikkate alınır.

11. Geçmiş Beck Enstitüsü eğitimim Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için geçerli mi?

Evet. Sertifika kursu gereksinimlerinin saatlerine ve içeriğine uyan geçmiş Beck Enstitüsü eğitimi, Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programı için sayılır.

12. Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının hangi seviyesine başvuru yapmalıyım?

Beck Enstitüsü’ndeki tüm Sertifikalı Profesyoneller, CBT’yi Aaron T. Beck tarafından geliştirilen modele uygun olarak, sunma alanında yüksek derecede yeterliliğe sahip kabul edilmektedir.

  • Beck Enstitüsü Sertifikalı Klinisyen, Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının ilk seviyesidir. Katılımcılar, genel popülasyonda görülen en yaygın durumların tedavisi konusunda önemli eğitimi tamamlar ve CBT’deki yetkinliklerini gösterirler.
  • Beck Enstitüsü Sertifikalı Master Klinisyenlik Derecesi, Beck Enstitüsü CBT Sertifika Programının ikinci seviyesidir. Beck Enstitüsü Onaylı Master Klinisyenliğe ilerlemek için, adayların önce Beck Enstitüsü Onaylı Klinisyen olması gerekir. Master Klinisyenler, uzmanlık alanlarında ek eğitim ve denetimi tamamlamış olacak ve CBT’de yüksek derecede yeterlilik göstermiş olacaktır.
  • Beck Enstitüsü Sertifikalı Süpervizörlük Derecesi, Beck CBT Sertifika Programının üçüncü seviyesidir. Beck Enstitüsü Sertifikalı Süpervizörlük seviyesine ilerlemek için, adayların önce Beck Enstitüsü Sertifikalı Master Klinisyenlik dereceli olması gerekir. Süpervizörler, CBT’nin öğretilmesi ve denetlenmesine özgü ek eğitim ve denetim tamamlamış olacaklar.

13. Beck Enstitüsü CBT Sertifikasını alırsam ömür boyu sertifikam geçerli mi?

Beck Enstitüsü CBT Sertifikasyonu beş yıl geçerlidir. Beş yıl sonra, Beck Enstitüsü Sertifikalı Profesyonellerin yeniden yeterlilik kazanması gerekecektir. Yeniden sertifikalandırma süreci, CBT modeline sürekli uygunluk sağlar.

Proudly Powered by WordPress | Theme by The Cloisters | Entries RSS  Comments RSS