Öğrenci Hakları

Öğrenci Hakları

Kognitif Terapi alanında alacağınız süpervizyon ya da eğitimler hakkında dikkat etmeniz gerekenler ve eğitmene/süpervizöre sorabileceğiniz sorular:

 • Alanında yetkin bir terapist mi? Terapist olarak nerede eğitim görmüş?

* Süpervizörünüzün eğitimini belgeleyen diplomalarını görmeyi talep edebilirsiniz.

 • Aldığı en yüksek diploma derecesi nedir? Bu dereceyi nerede ve ne zaman almış?
 • Nasıl Kognitif Terapist olmuş? Kognitif Terapi üzerine aldığı ileri düzey eğitimler nelerdir? Bu eğitimleri nerede ve kimden almış?
 • Süpervizyon almış mı? Aldıysa, ne kadar süre almış? Süpervizyon nasıl uygulanmış? Programın koordinatörü kim ve bu kişiye nasıl ulaşılabilir?
 • Süpervizyon vermek için eğitim almış mı ve bu konuda yetkisi var mı? Var ise; süpervizörlük eğitimini nerede ve nasıl almış?
 • Yaşanabilecek tıkanıklıklarda diğer uzmanlarla konsültasyon yapmaya açık mı?
 • Uzmanlık alanıyla ilgili ek olarak aldığı eğitimler nelerdir? Bu eğitimleri nerede, ne zaman ve kimden almış?
 • Eğitmeniniz/süpervizörünüz orijinal ve kanıta dayalı bilimsel kaynakları temel alıyor mu? Bu kaynakları sizinle paylaşıyor mu?
 • Eğitmeniniz/süpervizörünüz etik ve gizliliğe önem veriyor mu? Bu konularda sizi bilgilendiriyor mu? Bir klinisyen olarak öncelikli sorumluluğunuzun etik davranmak, hastanın gizliliğini korumak ve hastaya verilebilecek zararı önlemeye yönelik çalışmak olduğunu vurguluyor mu? 
 • Eğitmeniniz/süpervizörünüz risk değerlendirmesi hakkında bilgilendiriyor mu? Riskli durumlar ve kriz anlarında gizliliği koruyarak nasıl müdahale edebileceğiniz hakkında bilgilendiriyor mu?
 • Beck Enstitüsü’nün Sertifikalı Klinisyeni mi? Değilse sertifikasyon sürecinde mi? 
 • Kognitif Terapi Akademisi’nin (Academy of Cognitive Therapy – ACT) Klinisyeni mi? Değilse sertifikasyon sürecinde mi?
 • Üye olduğu diğer profesyonel organizasyonlar (dernekler) var mı? Varsa; hangileri?
 • Katılmayı planladığınız eğitim programlarının hedefi nedir? Eğitim programlarında aktarılan bilgilerin bilimsel temeli var mı? Program tamamlandığında hangi alanlarda uzmanlaşılacak? Belirli bir aşamadan sonra “Kognitif Terapist” olarak sertifika alınabiliyor mu? Eğer evet ise nasıl? Eğer hayır ise, bu programlar hangi alanlarda uzmanlaşma sağlıyor? 

* Eğitmeninizin/süpervizörünüzün yukarıdaki sorulara yanıt verebildiğinden emin olun. Eğer eğitmeniniz/süpervizörünüz; eğitmenliği, süpervizörlüğü, profesyonel yeterliliği ve uzmanlığı hakkındaki bu sorulara yanıt veremiyor ya da vermekten kaçınıyor ise başka bir eğitmen/süpervizör araştırma hakkınız olduğunu unutmayın.

* Aldığınız cevapların sizi tatmin ettiğinden emin olun. Bazı yetkin Kognitif Terapistler, sertifikalarını Beck Enstitüsü’nden veya Kognitif Terapi Akademisi’nden (ACT) almamış olabilir. Ancak bu terapistlerin yetkinlik kazanma yolu, başka yetkin eğitmen ve süpervizörlerden eğitim almış olmanın yanında sürekli bilimsel, orijinal kaynaklardan okuma ve araştırma yaparak klinik becerilerini geliştirmek, tanı ve tedaviler hakkında donanımını artırmak olabilir. Kognitif Terapi eğitim veya süpervizyon programına başlamadan önce, bu gibi durumlar hakkındaki sorularınızın yanıtlandığından ve bu yanıtların sizi tatmin ettiğinden emin olun.

 

Unutmayın;

* Eğitiminizi, profesyonel becerilerinizin ve kendinizin bir parçası yapmaktan siz sorumlusunuz. Sadece lisans ve yüksek lisans eğitimine bağlı kalmayın, unutmayın bilim sınırsız bir denizdir ve daima kendini yeniler. Bu yüzden okuyun, araştırın, alanında yetkin bilim insanları ve klinisyenler tarafından özel olarak hazırlanan eğitim amaçlı videoları, ders kayıtlarını izleyin. Eğer imkanınız varsa, yurtdışında, özellikle Amerika’da yapılan çalışma gruplarına ve seminerlere katılın. Kendinizi ve hatta eğitmeninizi/süpervizörünüzü Kognitif Terapi alanındaki son gelişmeler ve Kognitif Terapinin bilimsel temelleri hakkında sürekli bilgilendirin.

Yukarıdaki bilgiler, American Psychological Association Ethic Code ve Kanıta Dayalı CBT tedavisinden esinlenilerek oluşturulmuştur.
Oluşturan: Psk. Simge Ortaç
Süpervizör: Klinik Psk. Işın Su İnam
Editörler: Psk. Senanur Demirtaş, Psk. İpek Kılıcı