CBTiSTANBUL

Beck Yönelimli Kognitif Terapi

Academy of Cognitive Therapy (ACT)

Posted By on November 13, 2013

Academy of Cognitive Therapy (ACT) / Kognitif Terapi Akademisi, 1996 yılında Phiadelphia’da kurulmuş olan ve kognitif terapi alanına öncülük eden birçok uzmanı bünyesinde barındıran köklü bir organizasyondur. ACT’nin temel hedefi kognitif terapinin uygulama alanındaki standartlarını yükseltmek, bu alanda gerekli olan bilgi ve beceriye sahip, nitelikli kognitif terapistler yetiştirmek ve bu terapistleri sertifiye etmektir. Kognitif Terapi, ACT’nin onursal başkanı Aaron T. Beck tarafından 1967’de geliştirilmiştir. Bu tarihten itibaren, kognitif terapinin depresyon, genel anksiyete bozuklukları, panik bozukluklar, öfke ve evlilikle ilgili sıkıntılar/sorunlar gibi birçok ruh sağlığı probleminde oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğu 400’ün üzerinde araştırmayla kanıtlanmıştır.

Bilişsel terapi veya Bilişsel-Davranışçı terapi (CBT) problem çözme stratejilerini kullanarak ruhsal bozuklukları etkili bir şekilde tedavi etmeyi hedefler. Bunu yaparken bireylerin kendi duygu, düşünce ve davranışlarını keşfetmelerine ve bunları doğru şekilde anlamlandırmalarına  yardımcı olur. CBT’nin uygulamalı alanında nitelikli psikoterapistler yetiştirmeyi amaç edinen Kognitif Terapi Akademisi ağına, dünyanın dört bir yanından psikiyatristler, psikologlar, sosyal hizmet görevlileri, hemşireler ve lisanslı danışmanlar katılabilmektedir. Kognitif terapi ağına katılan kişiler aynı zamanda CBT ile ilgili ortaya çıkan yeni araştırma sonuçları ve geliştirilen yeni tedavi teknikleri hakkında bilgi edinebilir, kendi vakalarındaki tıkanıklıkları danışabilir ve danışanlarını yönlendirebilmek için dünya çapındaki bütün sertifikalı kognitif terapistlere ulaşabilirler.

ACT, nitelikli ve etkili kognitif terapistler yetiştirebilmek amacıyla geliştirilen kıdemli bir sertifikasyon programına sahiptir. Kognitif Terapi Akademisi bu sertifikayı vermeden önce ruh sağlığı alanında başvuran bütün adayların bilgi ve becerilerini değerlendiren ve buna dayanarak bilişsel-davranışçı terapistleri sertifiye eden tek organizasyondur. ACT üyeliğinin “Diplomate” ve “Fellow” olmak üzere iki aşaması bulunmaktadır. ACT sertifikası, ruh sağlığı alanında çalışan kişilerin kognitif terapi alanında özel bir eğitim alan, ayrıca kognitif terapi temel becerilerine sahip ve bu alanda yetkinliğini kanıtlayan terapistlere verilen bir sertifikadır. Bu sertifikayı alan kişiler kognitif terapi alanında nitelikli olduklarını ispatlamış olurlar. Sertifiye edilmiş terapistler, kognitif terapi alanında yaptıkları araştırmalar, düzenledikleri eğitimler ve yazdıkları yazılarla köklü bir değişime katkı sağlayabilirlerse “Fellow” ünvanı alarak bir üst kademeye geçmiş olurlar. ACT’nin sertifika programı ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.academyofct.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şu anda ülkemizde ACT sertifikasına sahip sayılı üye bulunmaktadır. Dr. Emel Stroup prestijli bir kuruluş olan Academy of Cognitive Therapy (ACT)’nin Fellow üyesidir ve CBT Trainer/Consultant olarak sertifiye edilmiştir. Dr. Stroup’un CBTiSTANBUL bünyesinde gerçekleştirdiği Beck yönelimli Kognitif Terapi Sertifika Programı’nın başlıca hedefi, hem genel klinik psikoterapide hem de Beck Yönelimli Kognitif Terapi’de ileri uygulama becerilerine sahip, bilgili ve donanımlı psikoterapistler yetiştirmektir. Yine CBTiSTANBUL bünyesinde Dr. Stroup, Beck Yönelimli Kognitif Terapi Sertifika Programı, Beck Yönelimli Kognitif Terapi Süpervizyon Sertifika Programı ve Beck Yönelimli Kognitif Terapi Konsültasyonu imkanı sağlamaktadır. Programlarla ilgili ayrıntılı bilgi için http://kognitifterapi.com/cbtistanbul/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dr. Stroup’un düzenlediği  workshop ve süpervizyon programları, Türkiye’deki terapistlerin Kognitif Terapi ile ilgili bilgi ve becerilerini arttırmanın yanında, Kognitif Terapi Akademisi sertifika programına hazırlık sürecine de destek olmaktadır. ACT sertifikası alabilmek için, bu organizasyonun düzenlediği aşamalı sınavların kazanılması gerekmektedir. (ACT’nin belirlediği koşullar için; www.academyofct.org adresini ziyaret ediniz.)

 


Comments

Leave a Reply

Proudly Powered by WordPress | Theme by The Cloisters | Entries RSS  Comments RSS